> HOME - stiri | în presă | episcopia | linkuri | contact

PAROHIA | program liturgic | consiliul parohial | functii de executie

HRISOVUL

Biserica s-a ridicat între anii 1978-1983 , din lemn de molid si stejar, în stil arhitectonic maramuresan.
Lucrările s-au facut prin ajutorul bănesc primit de la Arhiepiscopia Clujului, de la majoritatea parohiilor din Protopopiatul Sighet, de la alte eparhii din țară, de la unele parohii din Protopopiatele Câmpulung Moldovenesc si Neamt, de la alte parohii si credinciosi din alte părti ale tării si prin jertfa credinciosilor locali si din filia apartinătoare Hoteni .

Lucrările de edificare s-au făcut de iscusiti mesteri din satul vecin Breb si alte sate maramuresene, sub conducerea tehnică si prin jertfa preotului din Breb Mircea Antal , prin munca si jertfa preotului paroh Ioan Chirilă . Pictarea iconostasului- sculptat din lemn de stejar s-a facut de catre pictorul bisericesc , Flesaru Pantelimon, din satul Suslănesti, jud.Arges.

Duminică 3 iulie 1983 - Duminica Tuturor Sfintilor - , s-a târnosit acest sfînt locas, de către Înalt Prea Sfintitul Teofil Herinean Arhiepiscopul Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Vadului, Feleacului si Clujului, înconjurat de un mare sobor de preoti si diaconi, în prezenta unui număr mare de credinciosi din parohie, din filie si satele vecine, precum si din părtile Moldovei si alte zone ale tării, în zilele Prea Fericitului Dr. Iustin Moisescu, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române; protopop al protopopiatului Sighet P.C. Mihai Oprisan, iar preot local, P.C. Ioan Chirilă .

Înscrie Doamne în " Cartea Vietii" pe toti ostenitorii, donatorii închinătorii acestui sfînt locas.

PROGRAMUL LITURGIC

ziua orele detalii